Mjesec travanj započeli smo s uskrsnim tjednom i pripremama za blagdan Uskrsa. Djeca su bojala temperama ispuhana jaja koja su prethodno pripremila kod kuće sa svojim roditeljima, oslikali su svoju uskršnju košaricu vodenim bojama te ju napunili pisanicama i pripremili za nošenje kući.
U istom tjednu imali smo druženje s očevima koji su pokazali vještine u likovnim kreacijama, te kasnije nakon toga u izradi indijanskog šatora. Prvo su oslikali šator temperama zajedno sa svojom djecom s različitim motivima po izboru (zajednički interesi, otisci ruku, potpisi…), dok su za vrijeme sušenja platna za šator izrađivali konstrukciju koja će najviše odgovarati uvjetima u dnevnom boravku vrtićke skupine Vrapčići. Smijeha, veselja, snalažljivosti i kreativnosti nije nedostajalo. Zahvaljujemo se našim očevima za veliko razumijevanje, te veliko HVALA na predivnom šatoru koji korisno krasi našu sobu.
U mjesecu travnju obilježavamo i Dan knjige. Vođeni proljećem, dane knjiga obilježili smo slikovnicom „Vrlo gladna gusjenica“ i pričom o jednom maslačku o kojem čitamo u knjizi „Plesna haljina žutog maslačka“. Raznim likovnim tehnikama, neoblikovanim materijalima i sportskim aktivnostima uprizorili smo temu svake knjige. Nizanjem perla izradili smo male gusjenica koje smo stavili na zelene listove sa izbušenim rupama. Listovi i gusjenice završili su na proljetnoj livadi koja je nastala oslikavanjem platna uz priloženu fotografiju livade s cvijećem. Kako iz jajeta i gusjenice dolazi šareni leptir, prikazali smo jednostavnim primjerom kojega smo izradili raznim likovnim tehnikama. Mozaik, slikanje vodenim bojama, izrada malenih kuglica od krep papira i višim oblikovanjem, tj. nijansiranjem jedne boje. Gusjenica je bila vrlo gladna te smo je odlučili nahraniti našim vrtićkim lopticama. Gađanjem u metu hranili smo gusjenicu i time vježbali koordinaciju i preciznost.
Shvatili smo da se vrlo gladna gusjenica u svojoj čahuri pretvara u prekrasnom leptira. Naši leptiri su bili šareni i veseli, oblikovani različitim tehnikama na različitim plohama. Vesele leteće leptire oslikali smo vodenim bojama na papirnatim ubrusima, te ostatak leptira ukrasili smo bojicama, naljepnicama i flomasterima cime smo vježbali finu motoriku.
Čitanjem priče „Plesna haljina žutog maslačka“ spoznali smo značajnost svakog cvijeta koji je u našem okruženju, te važnost maslačka kojeg u dvorištu našeg dječjeg vrtića ima jako puno. Za vrijeme šetnje primijetili smo razlike između žutog maslačka i maslačka kojemu je pauk već „ispleo“ novu haljinu. Shvatili smo zašto je potpuno u redu puhnuti u bijelog maslačka, te što će se dogoditi kada sjeme maslačka padne na livadu. Likovnim tehnikama prikazali smo žutog maslačka. Nijansiranjem uz vodene boje i priloženu fotografiju napravili smo mjesto gdje će se smjestiti maslačci. Maslačke smo napravili rezanjem papira uz pomoć označavanja sredine kruga, te tako razvijali finu motoriku. Neoblikovanim materijalom također smo napravili maslačke tehnikom otiska temperom. Stabljiku maslačka napravili smo razvodnjenom temperom koju smo rasprsnuli puhanjem zraka na slamčicu u kapljicu tempere.
Razvijanje empatije prema živim bićima i biljkama potičemo svakodnevnom brigom o biljkama koje smo posijali i posadili. Kako izgleda naš planet i gdje mi zapravo živimo prikazali smo oblikovanjem planeta Zemlje tehnikom tempere i papirnatog ubrusa čime smo dobili reljefno oblikovani papir kao što je i naša Zemlja.