Jedna od vrijednosti na kojima se temelji Nacionalni kurikulum za rani i predškolski odgoj i obrazovanje je promicanje ideje humanizma i tolerancije.“ Humanizam i tolerancija podrazumijevaju prihvaćanje i poštovanje živog bića i njegova dostojanstva te ostvarivanje pravednosti kao životnog načela.“(NKRPOO,2015.god).
Globus, izvrstan medij za upoznavanje smještaja kontinenta Afrike i zemlje Madagaskar, kojoj su ove godine namjenjene donacije programa Škole za Afriku. Kroz aktivnosti djeca su razvijala kreativnost, poduzetnistvo i inovativnost. Afrika je kontinent s bogatom kulturom. Ljudi vole različite vrste umjetnosti-plešu,pjevaju i izrađuju tradicionalne tkanine i odjeću šarenih boja.
Djecu je zanimalo kakvu odjeću nose žene u Africi. Stoga smo prionuli istraživanju putem enciklopedije. U ovoj aktivnosti djeca su pokazala kako su sposobni samostalno i kreirati i realizirati izradu afričkih lutkica te afričkog sela. Važnost glazbe,ritma i plesa afričke kulture upoznali smo kroz koreografije i glazbu na raznim instrumentima.
Izrađivali smo nakit, ogrlice i narukvice kombinirajući različite oblikovane i neoblikovane materijale. Djecu je zanimalo kako izgledaju njihove kuće? Koliko često pada kiša? Ponudili smo im fotografiju kuće, karton te grančice i razni građevni materijal. I na ovaj način djeca su se pokazala svoju kreativnost i inovativnost.
Kroz Montessori vježbe izrađene po načelima poticali smo razvoj samostalnosti,osjetilnosti,predmatematičke te predčitalačke kompetencije kao i razvoj kozmičkog odgoja( globus,karta Afrike, države u Africi).
Ova vrijednost uključuje visoku razinu osjetljivosti djece za drugu djecu, suosjećanje,prihvaćanje različitosti i međusobno pružanje potpore, kao i osposobljavanje djeteta za razumijevanja svojih prava, obveza i odgovornosti te prava,obveza i odgovornosti drugih. Čitali smo priče o životu djece u Africi. Nakon toga su djeca promišljeno uspoređivala uvjete života u Africi i kod nas.